Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
MP Biomedicals™ YES Powder
Molecular biology certified yeast growth medium for the growth of S. pombe in liquid medium
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Cystine Tryptic Agar Medium
Forr maintenance of microorganisms, detection of bacterial motility and with added carbohydrate, for fermentation reactions of fastidious microorganisms
Thermo Scientific™ Remel™ Inhibitory Mold Agar
Isolate and cultivate dermatophytes and other pathogenic yeasts and molds using Inhibitory Mold Agar (Dehydrated).
Thermo Scientific™ Oxoid™ Listeria Enrichment Broth Base
Oxoid Listeria Enrichment Broth Base (UVM Formulation) is a two-step selective enrichment (USDA-FSIS) method.
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Form | Powder |
Thermo Scientific™ Columbia Agar MLT (Dehydrated)
Cultivate fastidious and non-fastidious organisms, including Clostridium sporogenes using Columbia Agar MLT.
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: AK Agar No.2 (Sporulating Agar)
For isolation, detection and cultivation microorganisms
Thermo Scientific™ SIM Medium (Dehydrated)
Differentiate enteric bacteria on the basis of sulphide production, indole production and motility with this medium.
MP Biomedicals™ LB Medium, Dehydrated: Bulk Powder
Formulations of the E. coli growth media known as LB Medium typically contain 10g of tryptone and 5g of yeast extract per liter; contains 10g NaCl per liter
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Bulk Powder |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, NaCl 10g/L |
| Grade | Molecular Biology |
| Certifications/Compliance | Molecular Biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of bacteria |
Thermo Scientific™ Remel™ YM Agar
Remel YM Agar is used for the cultivation of yeast, molds, and other aciduric microorganisms.
Thermo Scientific™ MLCB Agar (Dehydrated)
Selectively isolate salmonellae other than Salmonella Typhi and Salmonella Paratyphi A from feces and food samples with this medium.
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Blood Agar Base (Infusion Agar)
For Streptococci and other fastidious
MP Biomedicals™ CSM-HIS, Powdered Media
Single dropout of Complete Supplement Mixture (CSM) of amino acids for S. cereviseae growth media
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Yeast Media |
| Form | Powder |
| Formulation | Adenine 10mg/L, L-Arginine HCl 50mg/L, L-Aspartic Acid 80mg/L, L-Histidine HCl 0mg/L, L-Isoleucine 50mg/L, L-Leucine 100mg/L, L-Lysine HCl 50mg/L, L-Methionine 20mg/L, L-Phenylalanine 50mg/L, L-Threonine 100mg/L, L-Tryptophan 50mg/L, L-Tyrosine 50mg/L, Uracil 20mg/L, L-Valine 140mg/L |
| Shelf Life | 4 Years |
| Certifications/Compliance | Molecular biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of Saccharomyces cerevisiae |
MP Biomedicals™ YPD (YEPD) Broth ( Powder)
Rich medium for the growth of S. cerevisiae in liquid medium
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bulk Powder |
| Formulation | Casein Peptone type-M 20g/L, Yeast extract 10g/L, Dextrose 20g/L |
| Grade | Molecular biology |
| Shelf Life | 4 Years |
| Certifications/Compliance | Molecular biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of Saccharomyces cerevisiae in liquid medium |